wtorek, 18 stycznia 2011

Szklarnia

Dla wielu ogrodników szklarnia jest niezbędnym elementem ogrodu. Pozwala na sadzonek, a wrażliwe rośliny chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi.
Budując szklarnie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak położenie, rodzaj ogrzewanie, wentylacje i zacienienie.
Położenie.
Szklarnia powinna być integralną częścią ogrodu, wkomponowaną  w jego otoczenie tak, by nie zaburzała estetyki ogrodu. Najlepiej więc postawić ją z dala od drzew i budynków.
Ale umieszczenie szklarni na zbyt  odsłoniętym terenie może powodować jej wychładzanie.
W tym wypadku ogrzewanie pomieszczenia może okazać się kosztowne. Dookoła niej powinno być na tyle miejsca, by z każdej strony można było swobodnie przejść. Dzięki temu np. umycie szyb nie sprawi większego kłopotu. Natomiast biegnąca  wzdłuż budynku ścieżka powinna być na tyle szeroka, aby zmieściły się na niej taczki.
Ogrzewać czy nie.
Szklarnia, w której nie ma ogrzewania, może  służyć jedynie do uprawy całkowicie lub częściowo mrozoodpornych roślin. Ogrzewanie zwiększy jej uniwersalność, pozwoli na uprawę bardziej wymagających roślin oraz przyśpieszy wegetację nowo posadzonych. Ogrzewanie szklarni można rozwiązać na wiele sposobów, np. ogrzewając ją niedrogim grzejnikiem. W szklarniach zimowych fundamenty powinny być dobrze izolowane tak, aby zmniejszyć utratę ciepła.
Kształt szklarni.
Jeżeli szklarnia będzie się znajdować na miejscu eksponowanym, to najlepiej, aby miała kształt niewielkiego domku,  gdyż taka forma pomoże zatrzymać wewnątrz ciepło. Jeżeli ogród jest niewielki, to szklarnia w kształcie przybudówki zapewni ten sam efekt i nie zajmie dużo miejsca.
Wentylacja i cień.
Szklarnie powinny mieć uchylane okna lub dach dla lepszej wentylacji. Natomiast ilość cienia w szklarni zależy od potrzeb roślin. Z reguły lepiej jest lekko zacienić szklarnię, gdyż latem można łatwo przegrzać znajdujące się tam rośliny. Cień można uzyskać, stosując żaluzje lub też specjalne ekrany.
Wybór materiału.
Szklarnia z drewna nie wymaga wielu zabiegów konserwatorskich ,jeżeli materiał jest impregnowany;
Aluminiowy szkielet nie wymaga specjalnej uwagi – jest lekki ,ale mocny;
Metalowe, pokryte plastykiem ramy są mocne i dobrze izolują od wiatru. Wymagają jedynie
ochrony przed rdzą;przygotowanie
Zbudowana z cegieł podmurówka wzmocni konstrukcje szklarni.
                                                                                                                  Tadeusz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz